Yığılca Arısı

Kekeçoğlu (2007)’nun Türkiye’nin 56 farklı lokasyonundan örnek alarak yaptığı araştırmada Yığılca arısı vücut iriliği ve organlarının uzunlukları bakımından diğer illerin arı popülasyonlarından farklı bulunmuştur. Yığılca arısının ön kanat uzunluğu ortalama 9.30; arka kanat uzunluğu ortalama 6.60 çıkmıştır. Bacak karakterlerinden Femur uzunluğu * 2.81 Tibia uzunluğu *3.23, Basitarsus uzunluğu*2.18, Basitarsus genişliği* 1.20. olarak bulunmuştur.

Daha sonra sürdürülen geniş çaplı araştırma sonuçları da Yığılca arı ekotipinin genetik ve morfolojik bakımdan farklılığını ortaya koymuştur. Moleküler tekniklere dayanılarak yapılan genetik çalışmalarda Yığılca arısı mtDNA/SspI kesim bölgesine göre genetik bakımdan da farklı bulunmuştur (Kekeçoğlu 2009a,b,c).

Güler ve ark. (2011) Batı Karadeniz Bölgesi Balarısı (Apis mellifera L.) Populasyonun Morfolojik Özellikleri isimli bildirisinde Yığılca arısının scutellum renginin sıfıra yakın olması ile diğer bal arısı populasyonlarından ayrıldığı bildirilmiştir.

Diğer bazı araştırıcılarda yayınlarında Yığılca arısının farklı bir ekotip olduğundan söz etmektedir (Güler et al. 1998;Kandemir 2010 ve Bouga ve ark., 2011).

Araştırma sonuçlarının yayınlanması ile literatürlere giren Yığılca ekotipi yüksek bal verimi ile Türkiye arıcılığına ümit vaad ediyor.

Çalışkan , kışa dayanıklı ve bölgesine çok iyi adapte olmuş. Gelecekteki ıslah ve seleksiyon çalışmaları için ümit vaad ediyor.

Resim 1. Yığılca Ekotipi

Saklı kent Yığılca’nın il merkezine çok uzak olması yollarının bozuk olması nedeniyle bu ilçeye dışardan göçer arıcı girişi söz konusu olmamıştır. Modern hayatın henüz uğramadığı Yığılca’da tıpkı insanı gibi doğanın ve arılarının dahomojen yapısı bozulmamıştır. İlçede yapılan araştırmalar sonucu arıcıların dışarıdan ana arı satın almadığı, 20-30 yıllık bir zaman diliminde atadan deden kalma kolonilerin devamlılığını sağladıkları anlaşılmıştır. Burada uzun yıllardır saf sürekli kendi içinde yetiştirme dışardan göç almama söz konusudur. Dolayısıyla Yığılca’da coğrafik izolasyona bağlı olarak bulunduğu çevreye ve floraya adapte olan bir ekotip gelişmiştir.

İlginçtir bu ilçenin arısı tıpkı insanı gibi, saf temiz kirlenmemiş, istemez ilçesine bir başka yörenin arısının girmesini.

Yığılca, yerli halkı tarafından “saklı kent” olarak anılmaktadır. Batı Karadeniz Bölgesi’nde Düzce İli’ne bağlı bir ilçe olan Yığılca (saklı kent), batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı ilçesi ve Bolu ili, kuzeyden Zonguldak ilinin Alaplı ilçesi, doğudan Bolu ilinin Mengen ilçesi ile çevrilidir. İlçe toprakları engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Yığılca İlçesi arazi konumunun eğimli, kayalık ve ormanlık olmasından dolayı tarıma elverişli değildir. Ülkemiz arıcılığının temel unsurlarından olan bitki çeşitliliği bakımından son derece zengin; topografik yapısı nedeniyle arıcılık için son derece elverişlidir.

Yabancıları sevmez, Yığılcalı olmayan dostlarına karşı hırçındır..

Resim 2. Orman Gülü (Rhododendron)

Yığılca’da göçer arıcılık yapılmadığı için burada arıcılığı geliştirmeye yönelik bal üretim ormanları kurulmaya başlanmıştır. Çevre Orman Bakanlığı’nın desteklediği ve Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) yürütücülüğünde gerçekleştirilen Bal Üretim Ormanları sayesinde Yığılca’da arılara 6-7 aylık bir periyotta sürekli bir nektar ve polen kaynağı sağlanacaktır. Ayrıca DAGEM tarafından Yığılcalı genç kızlar ve bedensel özürlü kişiler arıcılık konusunda eğitilerek yörede arıcılığın yaygınlaştırılmasına işsizlere istihdam sağlanmasına çalışılmaktadır.

 

Resim 3. (Yığılca’da) Arıcılık araştırma çalışmalarından manzaralar.

Ekotipler genom ya da gen frekansı bakımından farklılık göstermeyebilir. Ancak morfometrik, fizyolojik ve doğal yaşam koşullarına uyum bakımından diğerlerinden farklılık gösterirler. Bunun en güzel örneği Muğla arısıdır. Türkiye’deki arı ırkları ile ilgili şimdiye kadar yapılan araştırmaların hiçbirinde Muğla arılarının genetik farklılığından söz edildiğine rastlanmamaktadır. Ancak Muğla arısının üretim dönemini çam ağaçlarının çiçek açma zamanına göre ayarlaması ve Muğla yöresinin iklim şartlarına daha fazla uyum göstermesiyle diğer arılardan farklılaşmıştır ve bu farklılığı uluslar arası platformda kabul görmüştür. Yığılca ekotipi ise kışı geç bitirip ilkbahara geç girmesine rağmen hızla diğer yöre arılarına ulaşmakta ve diğerlerinin 3 katı bal verimi sağlamaktadır.

 

Kaynak: Yığılca Bal Üreticileri Birliği

Bugün 2 defa toplamda 3.296 defa okunmuştur.

Paylaş

Yorumlar

 1. ERCAN KAYA diyor ki:

  saygıdeğer yığılca lı hemşerilerim yığılca arısının tescillenmek üzere olması yığılca için ve türkiye arıcılığı için çok güzel bir durum.yanlız bu tanıtım işini biraz daha profesyonel yapmanın yollarına bakmak lazım.bende yığılcalıyım.bende bu arı işini 12 yıldır atalardan gördüğümüz sistemlerle yapmaya çalıştım yıllarca çok iyi bal hasadı yaptığım dönemlerde oldu.geçen yıl yığılca ya geldim.arıcılığın biraz hareketlendiğini gördüm.bu beni sevindirdi.yanlız bu arı işine ziraat odasının bütünüyle el atması lazım yığılcada arı ürünleri fahiş durumda,yığılca bütçesiyle bu yüksek giderin önüne geçebilmenin yollarına bakmak lazım arıcılık maliyetsiz yani yatırımsız iş deniyor evet öle görünüyor ama öle değil bir katlı kovan türkiye genelinde 35 lira ile 75 lira arasında yığılcada köydeki marangoz bile 90 lira 100 lira diyor kovan çıtası türkiye ortalamasında 500 krş yığılcada eline keser çivi alan herkes 1 lira diyor bu arıcılığı bence arıcılık yönüyle ticarete çevirmek yığılcanın arısı için daha doğru değilmi ama gördümki yığılca şuan arı ürünleri ile ticaret yapmaya çalışıyor zaten yığılca nın halkının bütçesi zayıf bunları nasıl tedarik etsin.bu konuda yığılcada arıcılar birliği başkanı NUSRET KARA birşeyler yapmaya çalışıyor ziraat odasının nusret beyi manen ve madden destekleyip arıcılığa başlayanlara destek yada teşfik yolu altında desteklenmesi daha doğrudur.arıcılığa 7 lira destek veriliyor devletten o zaten bir kek parası yığılca bence elini taşın altına koyması gerek bu arıcılığı geliştirmek için bence arıcılık sertifikası almış 10 arı oluşturan herkese bir bütçe çıkartıp 3,000 5,000 lira gibi ciddi destek verilebilsinki arıcı arıcılığa rahatlıkla başlayıp bu işi profesyonelce yapsın işe temelden iyi başlamak daha doğru değilmi arkadaşlar.ama ben bu zor şartlar altında yığılca arısı için çırpınan nusret beyi ve yandaşlarını kutlarım .keşke bende yığılca da olsamda bu destekte bir katkım olsa , dagem in de bence profesyonel pazarlamacılara ihtiyacı var arıyı yada anayı üretmede bişey yok birde bunu iyice pazara sunabilmek çok önemli sanaldan hatta gezerek bu işi organize edecek ciddi organizatörlere ihtiyaç var bence 2009 yılından butarafa yığılca arısı duyurulmaya çalışılıyor ama türkiyede bir çok arıcı arkadaşım var soruyorum yığılca arısından bilgin varmı diye kimsenin haberi bile yok demekki eksik yönlerimiz var arkadaşlar.bence herkesin bu konuda seferber olup bu konuyu yaz kış gündemde tutmak gerek, yığılca nın kamu kuruluşları bu konuda daha ciddi ve hassas çalışmaları bu işi daha çebuk ileriye götürecektir.bende buradan elimden gelen gayretleri göstererek güzel yığılcamın güzel arısını pazara sunmaya çalışacağım.bence ağzı iyi laf yapan birinin türkiye geneli gezip arıcılar birliklerini ziyaret ederek bu yığılca arısını tanıtımını yapması çok doğru bir girişim olur.
  nusret beyede sanala girmesini tavsiye ediyorum bugün sanalda çok arıcılar var tanışın arkadaş olun arımızı anlatınız.arkadaşlar en kolay şey üretimdir üretimi yapmadan bence pazarını bulmak daha doğrdur,pazara göre üretim yapmakda daha doğru olanıdır bütün arıcılar bas bas bağırıyor şu ana üretilir bu ana üretilir diye ama bizde halen bu yok.ve size acizane tavsiyem tmm yığılca arısı gerçekten mükemmel bir arı ama arıcıların pazarına girmesi lazım heryerde arının çıtası 15 20 lira bizim arıyı soruyorum zaten çıta hesabı satmıyorlar kovanını soruyorlar koç fiyatı istiyorlar 400 500 lira para isteniyor evet arkadaşlar arımız o parayı yapar ama daha ismi cismi daha netleşmeden bu fahiş fiyat ürkütücü değilmi?evt önce arını tescillersin vazgeçilmez arı olduğunu herkese duyurursun o zaman istediğin fiyatı iste,arkadaşlar yanlış yorumum varsa özür dilerim amacım kimseyi yargılamak değil sadece bir adım yığılca arısını öne nasıl çıkarabiliriz onun peşindeyim.8 yıldır satış,pazarlama ve satış organizasyonluğu yapıyorum. piyasadan bilgim olduğu kadarı bilgi vermeye çalışıyorum yığılca arıcılık kurslarına katılmayı çok istedim ama katılamadım nasip olmadı ama yine sölüyorum ziraat odasının arıcılar birliğinin bu işe büyük ölçüde yönelmesi lazım destek isteyin düzceden isteyin olmadımı yığılca arısını tescillettirin bütün türkiye geneli arıcılar birliklerinden ana karşılığı yada arı karşılığı destekler alın yada almaya çalışın ama bu işte fedakar organizasyoncular kurmak gerekir.sadece arı eğitimi vermek çözüm değildir yığılcada büyük esnaflardan destek alın bu iş yığılcada profesyonel olursa arıcılık merakı bende olduğu gibi herkeste var bu iş gerçekten yığılcada gelir getireceğine inanıyorum hepinize sağlık mutluluk ve arıcılıkta bol kazançlar dilerim SAYGILARIMLA FORUMLİFE KOCAELİ ORGANİZASYON MÜDÜRÜ: ERCAN KAYA

 2. keciboynuzuharnup diyor ki:

  antalyada keçiboynuzu pekmezi yapıyorum, geleneksel yöntemlerle.yine aynı yöntemle arıcılık yapmak istiyorum.yıgılca arısıyla ilgili ilk bilgileri köy tv de izledim ve sitenize ulaştım.yığılca arısı antalyada yetiştirilebilinir mi,arılarınızı nasıl ve hangi fiyata edinebilirim?bilgilendirirseniz çok memnun olurum.ayrıca arınızın tanıtımını daha anlaşılır bir içerikle yaparsanız sevinirim.arı konusunda benim gibi çok az bilgi sahibi olanları da düşünerek lütfen.

 3. Emre Koyuncu diyor ki:

  Sayın keciboynuzuharnup kullanıcısı;
  Yığılca arısı hakkında daha fazla bilgiyi Yığılca Bal Üreticiler Birliğinden temin edebilirsiniz.
  Web Adresi : http://yigilcaaricilar.com/

 4. FİKRİ diyor ki:

  Hayırlı ramazanlar Yığılca ilçesini Trt Haberde gördüm. Güvenilir bal satıcılarının telefon numarasını verebilirmisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>